про місто і Київ 2.0: лекція Жака Тіса і Порошенка

Був вчора на лекції від Київської Школи Економіки – Столиця 2.0. Київський погляд. Найповажнішою особою, яка всіх глядачів і притягнула, був Жак-Франуа Тіс (бельгійсько-французький економіст-урбаніст). Цей дядько розказував багато простих речей, як то: великі міста тому великі, що привабливі своїми можливостями і великим вибором реалізації, а не тому, що всі японці просто хочуть жити разом в Токіо (зал вперше пореготав). Наводив показові цифри:

Стокгольм в Швеції продукує 29% ВВП

Сеул – 47.8% ВВП Кореї

Париж при 2.2% території Франції, і з населенням 18% виробляє 28.3% ВВП

але також є виняток і це звісно Німеччина. Бо в принципі і зараз ніхто не наважиться назвати найбагатше чи найважливіше місто Німеччини, дехто як Жак Тіс згадує одразу Гамбург, але на мою думку він суперечливий, тому що не має тої привабливості що Франкфурт, Мюнхен і навіть Берлін. Все дуже збалансовано в Німеччині. Просто це пояснюється банальною розділеністю і подрібненістю впродовж століть, тому це цілком виправдано.

Причини того, що міста великі, з економічного погляду:

1) scale economics – ефект масштабу, тобто при зростанні міста на 25%, продуктивність збільшується на значно більше ніж 25%.

2) transportation costs – все в купі і все економніше.

Цікава думка Жака Тіса, що найкращі університеті і взагалі будь-що дуже якісне не можу бути розташованим по всьому світу. Завжди будуть центри і щось менш якісне, відсталіше.

А тепер перейдемо до основної частини і закваски його теорії:

  proximity matters

тобто ВІДСТАНЬ навіть у наш глобалізаційний час, в час “плаского світу” за Томасом Фрідменом (World is Flat) МАЄ ЗНАЧЕННЯ. Навіть має визначальне значення. Він доводив це цифрами, показуючи якийсь графік, на якому ішла прогресія розвитку економіки і зростання вартості продукту, залежно від його дальності виробництва. Тобто транспортування і інші показники супутні на думку Жака Тіса і зараз і в майбутньому будуть визначальними. За його словами, Франція зараз купує звісно китайські товари, але тільки дуже дешеві і не дуже якісні, а щось високотехнологічне виробляє вона сама чи сусіди. Ось і другий наслідок: торгівля між сусідами завжди найважливіша і найбільше приносить прибутків.

Також на підтвердження рівняння про відстань і близькість економік, було ним продемонстроване дослідження відвідуваності веб-сайтів, залежно від географічного розташування користувачів. І стало видно, що з кожним 1% зростання відстані від сервера (чи країни, домену ) веб-сайта, спад відвідуваності становив 3.25%. Це як на мене дивно. 

Цікава примітка Жака Тіса: Гарвард платить не так вже і багато грошей своїм дослідникам (в інших американських установах він казав дають більше грошей), але люди хочуть бути в такій успішній-розумній-тусовці разом.

Далі були презентації чотирьох команд студентів Київської Школи Економіки. Тобто студенти, за ідеєю Павла Шеремети, здавали іспити в такому вигляді. Класна задумка. До речі, цей захід був організований Павлом Шереметою, який виступав гарним модератором і вдало жартував.

1) Отже, перша тема іспиту-дослідження – Київ 2.0. – Kyiv 2.0.

Хлопці і дівчата розказали гарно і злагоджено все, що хотіли, щоби було в Києві: від нічних автобусів, до прозорої влади і екології. Але чогось реально бракувало. Я хотів поставити питання, але замнявся. Хотів запитати, чому нема фішки Києва? Де слайд про брендинг і місію Києва для світу, як це пропонують в СітіВікіНоміка. Тому робота заслабка як на КШЕ, радше гарна компіляція урбан-ідей, які “кожен може зробити сам”.

2) Kyivvodokanal – так і називалася презентація, адже там були закордонні представники, а може лише один Жак Тіс. Така собі. Суть в тому, що треба зробити Київводоканал пайовим акціонерним товариством, на кшталт як в Празі. Гарна ідея. Тому цікавіше було слухати ніж попередню тему.

3) Fixing Kyiv Roads – щось про дороги, про корупцію. В цілому непогано.

4) Kyiv Islands – кожен острів заточений під специфічну аудиторію киян – спорт, розваги, риба, шашлики, навчання, мистецтво, діти… Дуже кльова задумка, але і неповоротка.

 

А потім виступив Петро Порошенко. Вразив мене. Гарно, відносно, говорив англійською мовою. Похвалився про Вінницю і фонтан. До речі, я якраз був минулої неділі у Вінниці з коханою Улянкою і бачили лазерно-світлове-музичне шоу на фонтані. Справді вражає. Улянка навіть сказала, що тепер буде завжди купувати тільки шоколадки Рошен. Тому я хотів порадити Порошенку, щоби він відкрив щось схоже у Львові – і тоді Світоч там би перестав котируватися, або ще краще: в Києві. І картонку мера міста можна в кишеню покласти собі. Але Порошенко розійшовся як політик, і сказав, що буде брати участь в президентських виборах, додавши дуже хитро і прикольно: “not necessarily as a candidate  for a president”. Він пообіцяв сприяти примиренню, “unification” опозиції. Хоча саме слово опозиція він якось уникав. Вживав інші суміжні слова.

Я так зрозумів, що Шеремета відкрито підтримав Порошенка на пост мера Києва. І це добре, принаймні для КШЕ – вони точно будуть в фаворі. І тим більше Порошенко сказав, що Павло його чи хороший чи давній, але друг.

 

Advertisements

One comment on “про місто і Київ 2.0: лекція Жака Тіса і Порошенка

  1. Karmin коментує:

    Проекти потрібні. Далі треба їх втілювати. Сподобалась ідея про реформування водоканалу – може нарешті можна буде пити воду з-під крану без страху? А Павла Шеремету я вже бачив на дискурсі про середній клас debaty.org. Він справив на мене хороше враження.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s