Поліція Швеції – вивчення досвіду та особливості

police 4

Розповім про Шведську поліцію. Ця стаття публікувалася на Українській Правді – за що я дуже радий. Тут додам фотографії з поїздки і зустрічі, а також розширю дещо дослідження.
Отже, шведська поліція, як і будь-яка інша державна структура цієї країни, функціонує на основі клієнт-орієнтовної системи, в центрі якої права і комфорт громадян. Поліція працює на запит своїх клієнтів, громадян Швеції, а тому в неї чітке бачення власної місії і цілей.

Отже як все було. В рамках програми Молодь Змінить Україну від Благодійного Фонду Богдана Гаврилишина я взяв участь у навчальній поїздці до Швеції з 11 до 18 травня, де разом з групою ще 5 молодих українців досліджували різні сфери політичного і суспільного життя Швеції. Я мав особисту зацікавленість у поліції, адже займаюся проектом карти злочинності (www.zloch.in.ua) і тому поліція для мене як для політолога і громадського діяча дуже цікава. Не кажучи вже про те, які в нас проблеми з міліцією останні пів року. Нашій групі вдалося поспілкуватися з Андреасом Гернаді, який займає пост координатора поліції Швеції з ЄС. Отже, тут будуть як факти, так і мої зауваження, щодо слів, сказаних паном Андреасом.

police 3

Місія: зменшити злочинність і підвищити громадську безпеку. В принципі дуже схожа на місію нашої міліції.

Цілі: боротьба зі злочинністю та забезпечення відчуття громадянами власної безпеки.

Цікавий досвід:

  • збільшили кількість офіцерів поліції, але кількість злочинів не зменшилася. Відсутня кореляція у екстенсивному розвитку поліції за рахунок збільшення персоналу.
  • З 2008 р. існує комісія, яка створює ребрединг поліції і шукає базові цінності для неї, які можуть бути гаслом. Зараз визначили такі: Відданість, Ефективність, Доступність. На це вже витратили 4.2 млн. крон (8 млн. грн.. ). Проте місцевий поліцейський Патрік Тунхолм (Patrik Thunholm), який описує в своєму блозі процес створення новий цінностей, цитує депутата Риксдагу Йохана Пірсона, що ці три цінності чудово можуть підійти до мережі магазинів Pressbyrån. (http://blogg.polisforskning.se/#post5) На думку депутата, таки не вистачає в цінностях слів про порядок, повага і довіру . Адже крадію чи наркоману цінності «Відданість, Ефективність, Доступність» видаватимуться несерйозними. (http://johanpehrson.blogspot.com/2009/10/pressbyrans-eller-polisens-vardegrund.html)

поліціяяя

Одна із під-цілей поліції Швеції, на якій наголосив наш співрозмовник – це підвищення рівня видимості поліції у суспільстві. Поліція хоче, щоби її помічали, про неї знали і на неї могли надіятися прості громадяни. Це дозволяє поліції відчувати сенс свого існування і легітимізувати свою діяльність через взаємодію з громадянами. Полісмен має сприйматися як своя людина (“our guy”) а не як чужинець (“astranger”) підкреслив Андреас.  В цьому полягає вся закваска якісної поліції – глибока довіра населення до системи в цілому і до кожного окремого полісмена, як до бездоганного і найбільш відданого захисника твоїх прав.

police 7

Сильний акцент у шведській поліції на ІТ безпеці – все більше злочинів трапляється саме тут, тому все більше ресурсів виділяється на цю сферу. Наприклад викрадають банківські рахунки тощо. Зараз у Швеції закріплений термін зберігання телефонних дзвінків і смс в базі даних оператора 3 місяці. Протягом цього часу поліція може затребувати інформацію у операторів для своїх розслідувань. На думку Андреаса це закороткий термін, так як не завжди встигають відділи поліції за три місяці опрацювати певний злочин. У сусідній Фінляндії – 1 рік. Мінімум 6 місяців потрібно, щоби зберігалися такі дані, вважає спеціаліст.

Ефективність розкриття злочинів

Поліції Швеції добре розкриває складні злочини – вбивства, тяжкі тілесні і інші. Рівень розкриття 85-90%. Проте геть не так добре з дрібними крадіжками, шахрайством тощо – трохи більше половини розкривається. Це пояснюється тим, що більшість ресурсів виділяють на складні правопорушення і, як наслідок, недостатньо часу та сил на розкриття з такою ж ефективністю дрібних злочинів. Тому, як пожартував Андреас Гренаді, «крадіям ми дали зелене світло».  В Україні показники розкриття злочинів переважно завищують, адже це ще радянська традиція пропагувати безпеку і успішність через статистику. В Швеції не соромляться зізнатися, що наприклад крадіжки велосипедів в них погано розслідуються.

Щодо інших проблем. Андреас Гренаді щиро зізнався, що шведська поліція не встигає за організованою злочинністю. Наприклад хтось цілеспрямовано краде двигуни з човнів. Це не одиничний випадок і такого злодюгу важко виявити. Також поліція бореться з сімейним насиллям, запускала рекламну кампанію в метро і багато спілкувалася з молоддю щодо цих питань. Важливо, що поліція у Швеції перебирає частково функції психолога і дозволяє не лише розкривати, але і уникати злочини, особливо сімейні. За словами співрозмовника, психологічний відбір і тренування – одна із складових поліцейських. А в нас навпаки жартують, що на кастинг в міліцію бажано прийти уже з затриманим злочинцем, смугастою палкою і ненавистю до оточуючих (із виступу камеді клаб Сергія Притули).

sweden policerd

Про ставлення поліції до громадян

Живий приклад з Стокгольму: субота, 10 вечора, в центрі міста величезний концерт, натовпи людей ходять в різні сторони і тут батько з маленьким сином виходять із фан зони. Але син починає сильно плакати, і поліцейський, який патрулює безпеку фанів, одразу присів на коліна і почав мило усміхатися до маленького хлопчика (років 5-7) і його заспокоювати. Працював професійно і дуже зосереджено. Набагато краще ніж багато наших матусь в Україні, скажу відверто. А візьміть до уваги і те, що цей хлопчик був чорношкірий і можливо не знав шведської, а лише англійську мову. Поліція у Швеції справді має зовсім інше ставлення до своїх громадян. Клієнтський підхід!

А ось тут власне моя відео-нарізка з того концерту Steve Angello

 

Трохи цифр

Всього у Швеції 28 000 людей працює у поліції, з яких – 20 000 це поліцейські, а решта допоміжний персонал. На 100 000 населенняприпадає – 207 полісменів. В Україні цей показник 376. Майже удвічі більше.

Бюджет 20 млрд крон (40 млрд грн). На одного поліцейського припадає 1 млн крон (2 млн грн)
Бюджет українського МВС – 15 млрд грн. На одного міліціонера – 88 тис грн.
Тобто забезпеченість наших стражів порядку у 23 рази менша ніж у Швеції. Якщо врахувати паритет купівельної спроможності, то ця цифра приблизно у два рази скоротиться, але все таки 10-кратний розрив зберігається.

infographics

Прокуратура віддзеркалює поліцію. У Швеції структура прокуратури і поліції дуже схожі, однак зараз перебувають в стані реформування – спрощення і централізації. І що дуже важливо, вони ідуть синхронно, дзеркально створюючи нову ієрархію поліції/прокуратори, які покликані взаємодіяти і співпрацювати разом на безпеку громадян і країни. Ось така співпраця в самій основі державних органів влади захоплює і показує, що всі ці органи повинні формувати один здоровий організм.

Конкурс в шведську поліцію 1:10, що свідчить як привабливо і престижно бути поліцейським у цій країні.

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s